Önceki Bölüm  ← 

6- CENNET VE CEHENNEMİN GELİŞİ

Sonunda Arasat meydanında bulunan insanların ve Peygamberimizin bulunduğu yere nida gelir evet Ya Muhammet ve Cenabı Hak cennete emir eder ki her türlü ziynetiyle ziynetlenir ve cennet Arasat meydanına gelir, o derece güzel kokusu vardır ki kokusu 500 senelik yoldan duyulur. Bu durum karşısında ruhlara bir dirilik gelir, kalplere bir ferahlık gelir hava birden bire değişir fakat kafirler ve habis ruhlar cennetin kokusunu alamazlar, cennet Arşı Alanın sağ tarafına konur,

Bundan sonra Cenabı Hak meleklerine cehennemi getirmelerini emreder, melekler cehennemi almak için gittiğinde cehenneme korku gelir, feryat eder Allahu Teala bana azap mı edecek der. Melekler hayır, Rabbin seninle asilerden intikam alacak derler. Cehennemi dört yanından çekerek Arasat meydanına doğru götürmeye başlarlar, cehennem ateşler saçarak fevkalade bir gürültüyle yetmiş bin melek tarafından çekilir. Mahşer yerine bin senelik yol kalınca cehennem meleklerin ellerinden kurtulur. Gürültüsü ve gümbürdemesi, sıcaklığı tahammül olunamayacak derecededir. Mahşer meydanında toplanmış olan herkesi bu gelen gürültüden müthiş bir korku sarar, gelenin cehennem olduğunu duyduklarında da herkesin dizlerinin bağı çözülür. Hatta peygamberler ve mürselin dahi kendilerini tutamazlar, Hz. İbrahim, Hz. İsa, Hz. Musa Arşı Alaya sarılır ve yakınlarını unuturlar.

Her biri ;Ya Rabbi bugün nefsimden başkasını düşünemiyorum, istemiyorum der. Hz Muhammet SAV ise ümmetime selamet ve necat ver Ya Rabbi! Der. Bu esnada herkes cehennemin kükremesinden dizleri üzerine kapanmış, kederlerinden boğulma derecesine gelmişlerdir. Hz. Muhammet SAV Efendimiz yaklaşmakta olan cehenneme doğru çıkar ve cehennemi durdurur. Buyurur ki “ Hakir ve zelil olarak geriye dön, sana senin ehlin gurup gurup gelsin ” der. Cehennem ise Peygamberimize hitaben “ Ya Muhammet bana müsaade et zira sen bana haram kılındın” der. Bu esnada Süradikati Arş’ tan nida gelir. Ey Cehennem Hz. Muhammet A.s kelamını dinle ve itaat et denilir.

Sonra Cenabı Resul cehennemi çeker ve Arşı Ala’ nın sol tarafında sakin kılar, bu hali seyreden insanların korkuları bir miktar azalır.

Devamını Oku →

Bir önceki yazımız olan ÖLÜM KIYAMET VE AHİRET #5 başlıklı makalemizde adem, hamd ve hz.adem hakkında bilgiler verilmektedir.