Önceki Bölüm  ← 

7- MİZAN TERAZİSİNİN KURULMASI

Sonra mizan terazisi kurulur Arşı Ala’ nın huzurunda sağında cennet, solunda cehennem, önünde mizan terazisi varken bütün herkes meydanda toplanır. İnsanlar onu tazim ederek secdeye kapanırlar. Lakin kafirlerin belleri demir kesilir eğilemezler.

Cenabı Hak hayvanat arasında hükmeder, boynuzlu koyundan boynuzsuz koyun hakkını alır ve hesap bitince Cenabı Hak bunlara toprak olunuz der, bunun üzerine hayvanlar toprak olur. Bu durumu seyreden kafirler, ne olaydı bizde torak olsaydık derler.

Sonra Allah c.c. tarafından nida edilir, Levhi Mahvuz nerededir, bu ses akıllara hayret verecek şekilde herkes tarafından işitilir. Levhi Mahvuzun kendisine sorulan sorular karşısında cevabı “Ya Rabbulalemin bunu Cibirili Eminden sor “ der. Sonra Cibrili Emin getirilir kendisini titreme alır hayretinden diz üstü çöker, Cenabı Hak buyurur “Ya Cebrail bu Levh feryad erdeki sen benim selamımı ve vahyimi nakil eylemişsin doğrumudur” Cebrail a.s. “ doğrudur Ya Rabbi” der.

Sonra sırayla peygamberler çağrılır ve ümmetlerine kendilerine gelen vahiyleri iletip iletmedikleri sorulur. Bunlarla birlikte Kur’an-ı Azimüşşanın haber verdiği gibi, bütün ümmetler birbirinin ardına Mevla’nın huzuruna getirilir, onlara hesapları sorulur.

Devamını Oku →

Bir önceki yazımız olan ÖLÜM KIYAMET VE AHİRET #6 başlıklı makalemizde arasat, arş ve cehennem hakkında bilgiler verilmektedir.