Merhaba , bugün yeni tip korona virüs yani bilinen diğer ismiyle covid-19 hakkında bir kaç yorumda ve bilgi paylaşımında bulunacağım yeni tip korona virüs ( Covid-19 ) genellikle +65 yaş grubu bundan zarar görüyor ama en çok riskte olan grup +80 dikkatli olunması gerekiliyor .

Peki devletimizin bu krizde nasıl adım atması sorusunun cevabını hemen size vereyim devletimizin çiftçimize verdiği destekleri arttırarak üretim hareketi başlatmalı ve iş vermek adına stokçulara bakıcak bir birim açabilir .

Her dükkanı denetliyecek bu birim zaten mevcut dediğinizin farkındayım fakat bunu sıklaştırmak adına bir birim açıp o birimin her dükkanı denetlemesi gerekir tek tek girip ürün fiyat listesine göz atmalı belgelerini kontrol etmeli toptancı fişine bakmalı ki bu fırsatçılığın önüne geçilebilsin yoksa bu fırsatçılığın dur durağı olmaz .

Diyelim ki bu dükkan sahipleri fazladan paraya satıyor fırsatçılık yapıp ne yapmalılar diye sormadan ben cevabını vereyim o zaman ilk önce 2.000 TL ile 5.000 TL arasında değişen para cezası onun ardından 5 ile 10 ay arasında hapis cezası isteminde bulunabilirler gayet caydırıcı olacağını düşünüyorum , devletimizin bu konuda atıcağı en büyük adım bu olabilir .

Yeni tip korona virüs ( Covid-19 ) bakır yüzeylerde 4 saat ,karton yüzeylerde 24 saat , plastik ve paslanmaz çelik yüzeylerde ise 3 güne kadar dayanabiliyor , uzmanlara göre virüsün hava yoluyla yayılma olasılığının yüzey yolu ile bulaşma olasılığından dahada fazla olduğunu belirttiler .

Yeni tip korona virüs ( Covid-19 ) hangi yollarla yayılır sorusunun cevabınıda hemen vereyim yeni tip korona virüsü ( Covid-19) hasta kişilerin öksürme veyatta hapşırma yoluyla ortaya dağıttığı damlacıkların herhangi bir yüzeye yapışmasıyla ve başkalarının o yüzeyle temas haline geçip elini yüzüne , gözüne ve burnuna değdirmesiyle virüs yayılmaktadır .

Yeni tip korona virüs ( Covid-19 ) ‘un en belirgin özellikleri nelerdir sorusunun cevabınıda vereyim ateş , öksürük ve solunum sıkıntısı sizde görülüyorsa doktorunuza görünmenizi tavsiye ederim . Şiddetli vakalarda zatürre , ağır solunum yetmezliği , böbrek yetmezliği ve ölüm ile sonuçlanabilir .

Yeni tip korona virüs ( Covid-19 ) ‘un kuluçka süresi 2 ile 14 gündür . Peki bu virüsten nasıl korunucağımız hakkında bilgi verelim birazcık , öksürürken veyatta hapşırırken ağzımızı burnumuzu mendille kapatmalıyız mendilimiz yoksa dirseğimizi iç kısmı ile kapatmalıyız mümkün oldukça tokalaşma ve sarılmadan uzak durmalıyız kalabalık ortamlara girmemeliyiz dışarıdan eve geldiğimizde ellerimizi en az 20 saniye yıkayıp dezenfekte ettikten sonra yüzümüzü yıkamalıyız ellerimiz kirliyken ağzımıza , burnumuza ve gözümüze ellememeliyiz , evlerimizi , işyerlerimizi ve sınıf gibi ortamları sık sık havalandırmalıyız .

Bağışıklık sistemimizi geliştirmemiz gerek bağışıklık sistemimizi meyve , sebze yiyerek güçlendirebiliriz düzenli uyku ve düzenli yemek yani kısacası düzenli bir hayatta bu virüsün bulaşmasında önemli bir rol oynuyor .

Benim verebildiğim bilgiler bu kadar elimde bu veriler mevcuttu bu yazıyı okuduğunuz için teşşekürler ve dikkatli olmanızı dilerim .

İnşallah virüs bir an önce dünyayı terkeder . Daha detaylı bilgi için korona danışma hattını bırakıyorum aşağıya :
Korona danışma hattı : 184

Bir önceki yazımız olan Web sitesi açmak başlıklı makalemizde internet sitesi kurma, internet sitesi kurmak ve web sitesi hakkında bilgiler verilmektedir.