1 Sabır

karda araba kullanır sürmek için, ihtiyacınız olan ilk şey sabır.
malum düz yolda normal hava şartlarında herkes aslandır, herkes kaplandır.
ama karlı ve buzlu havalarda bu iş sıkıntı, ilk yapmanız gereken şey sabır ve korkusuz bir sürüş olmalı eğer panik yaparsanız veya aracınızı çok sabırsız kullanırsanız sonunuz hayır olmaya bilir.

2 Lastik Havası

Herkesin yanıldığı bir düşünce tarzı var, kışın lastik havası inik bir şekilde araba sürülür.
Hayır bu yanlıştır kışın araba kullanırken indirdiğiniz lastik yere tutunamaz ve arabanız gitmesi gereken yerde gidemez, sebebi ise araç lastiğinizin havasını indirirseniz lastiklerin arasındaki dişleri arasındaki kanallar işlevsiz hale gelir ve lastikler tutunamaz.

3 Gaza Basma Ayarı

Karlı bir ortamda gaza birden basarsanız bunun hiç bir faydası olmaz, sebebi ise birden dönen teker zeminde pati atar bu patide zemindeki karı buzumsu bir hale getirir buda kaldığınız yerden çıkmayı zorlaştırır, doğru kullanım ise arabanızın vitesini 2 ye alıp mümkün olduğunca yavaş debriyaj den çekerek yavaşça ilerlemektir. manuel araçlarda da otomatik viteslerde de vites 2 de iken kalkılır.

4 Yolda Nasıl Gidilir

Araç ile kalkışı öğrendik şimdi ise gitme kısmı, normalde bildiğiniz üzere genelde ani direkison hareketleri yapıp virajları hızlı dönüyorsanız bu alışkanlığınızı karda ve buzda araba sürerken değiştirmelisiniz.
örneğin araba yolda giderken arabanızı mümkün olduğunca düz bir çizgide ilerletmeye özel gösterin, virajları dönerken azami hızda ve frene dokunmadan dönmeye özen gösterin.
aracınızın mümkün olan en yüksek vitesi 3. vites olmalıdır üstü risktir.
genelde 2. viteste seyir etmeniz sizin için en mantıklısı olacaktır.
ayrıca yokuş çıkarken aracınızın torkunun çok olmadığı bir devir saatinde çıkmanız sizin için en doğrusu olacaktır birden atılan araba tekerin kaymasına sebep verebilir.
dreksion tutumu ise saat 9 u 5 geçe şeklinde olmalıdır.
aracı boşa almamaya özen gösterin, aracı bir daha toparlamanız bi hayli zorlaşacaktır.

5 Araç Kontrolden Çıkarsa

Eğer ki araç kontrolden çıkarsa aracın arkası farklı yönde gidiyorsa direksionu o yöne çevirin bu sayede araç kendini daha rahat toplayacaktır.
ve aracınızın diğer araçlara takip mesafesini eski takip mesafesinden 2 belkide 3 kat daha fazla arttırmanız gerekmektedir, bu sayede olası bir kazadan kurtulma olasılığınız artar.

kaynak