Tasvvufun tarikatin önemli çalışmalarından önemli hedeflerinden biri ahlaklı güzelleştirmektedir Ahlak kişisel ve toplumsal bir hadisedir kişiseldir çünkü insanın iç yapısıyla ilgili bir husustur Ama sonuçları toplumda görülür Tek başına olan bir insanın ahlaki davranışı kime karşı olacak?

Ahlak insanlar arasındaki toplumsal yaşamdan kaynaklanan ve orada beliren bir olaydır O bakımdan sosyal bir olgudur Ahlak denilen vakıa başka insanlarla ilişkilerde ortaya çıkar.

Ahlak kelimesi hulk kelimesinin çoğuludur Bu gırtlaktan söylenen hı sesiyle söylenen halk, “yaratma ve yaratılma” demek. Allah Teala hazretleri Halık tır yaratandır Yarattığı şeyler mahlüktur mahlükattır “Allah insanları halk etmiştir Cinleri melekleri halk etmiştir.” diyoruz. Yaratmak ; “insanın halkı” denilince “yaratılmış olan maddi cismi” hatıra gelir Yani dış görünüşü; omuzları, pazusu, yüzü, kaşı , gözü azaları ile yaratılmış bir insan akla gelir Bu `halk` demek “Bir kişinin halkı” deyince “yaratılmış olan maddi bedeni” hatıra gelir Huluku ve hulku denince; “Görünmeyen yaratılışı, ruhu, ahlakı ve iç yapısı” manasına gelir.

Bir önceki yazımız olan UYKU#ŞİİRİ başlıklı makalemizde gece şiirleri, güzel şiirler ve heycanlı şiirler hakkında bilgiler verilmektedir.