Merhaba , Google’de en trend konu olan İlkbahar ne zaman gelecek sorusunun az çok yanıtını bu makalede bulabilirsiniz ekranınızı aşağı indirerek okumaya başlıya bilirsiniz.

Neden İlkbahar bu kadar araştırıldı ?

Google İlkbahar’a özel hazırlamış olduğu doodle’yi ana sayfaya taşıdığında google kullanıcılarında merak uyandırıp İlkbahar’ı araştırmaya başladılar . Bilmiyenler için İlkbaharla ilgili bilgiler bu makalede mevcut hemen başlıyalım .

İlkbahar ne zaman gelicek ?

İlkbahar her yıl 21 Mart günü başlar 23 Haziran gününe kadar devam eder 21 Mart Cumartesi İlkbahar başlıyor 21 Mart Cumartesi aynı zamanda bir ekinoks tarihidir .

21 Mart ekinoks’u nedir ?

21 Mart ekinoksunda Kuzey ve Güney yarım küre , güneş ışınları öğle vakti Ekvator’a 90 ° açı ile düşer . Gölge boyu Ekvator’a sıfırdır . Güneş ışınları 21 Mart tarihinden itibaren Kuzey Yarım Küreye dik düşmeye başlar . 21 Mart tarihinden itibaren Güney yarım kürede geceler uzun , gündüzler kısa olmaya başlar . Kuzey yarım kürede ise tam tersi olur . Bu tarih Güney yarım kürede Sonbahar , Kuzey yarım kürede ise İlkbahar başlangıcıdır . Aydınlanma çemberi kutup noktalarını teğet geçer . Bu tarihte ise Güneş her iki kutup noktasında da görülebilir . Dünya’da gündüz ve gecelerin süreleri birbirine eşit olur . Bu tarih Güney Kutup Noktası’nda altı aylık gecenin Kuzey Kutup Noktası’nda ise altı aylık gündüzün başlangıcı olarak nitelendirilir .