Sizde araba satın alırken nelere dikkat edeceğinizi bilmiyorsanız çevrenizde de bilen veya sahte kahinler yok ise sizin için birkaç ip ucu derledim.
öncelikle okumayanlar için 1. ipucu sayfamız şuradadır: Tıkla
araba alırken nelere dikkat etmeli başlayalım

Ezikler Çizikler Arabayı Belli Eder

Evet yeni bir efsaneyle beraberiz eziklerin arabayı belli ettiğini az çok biliriz değil mi
peki gizli ezikler?
gizli ezikler nelerdir; gizli ezik den kastım şu şekilde arabayı almadan önce sizlere eğer ki araba pis çamurlu kirli bir şekilde gelmişse arabayı 2 ₺ verip bir dış temizleme yapın lütfen.
bu neden önemli derseniz gözünüzden kaçan ezikler çizikler bu çamurların altında olabiliyor genelde bu da alacağınız araba konusunda hayal kırıklığına sebep olabilir

Alacağınız Araba Sağa Sola Çekiyor mu?

Alacağınız arabayı test sürüşü yapar iken düz yolda araba sağa veya sola çekiyor mu?
eğer ki çekiyorsa bu arabanın lastik hava basıncının eşit olmadığından da kaynaklanıyor olabilir
bu önemli değil önemli olan arabanın şase kısmında bir hata olduğunu da gösteriyor olabilir
size kazalı araba satmaya çalışıyor olabilirler eğer ki kazasız deniyorsa araba lastik basınçlarını düzenledikten sonra binip düz yolda denemeyi unutmayın.

Aracın Motor Kısmı Hakkında

Yağ Kapağı Aracın Motorunu Belli Eder

Saçma sapan gibi de görünse evet yağ kapağı tertemiz olmalı ve bu kısmın kirli olması arabanın motor kısmında bir arıza olduğunu göstere bilir.
Aynı şekilde aracın yağ çubuğunu çektikten sonra gelen yağ temiz mi yoksa yağ çubuğunun üstünde küçük parçacıklar bulunuyor mu, zira bulunuyorsa alacağınız aracın motor kısmı aşınıyor bu sebeple de aracın yağ kısmında motordan kalan demir parçacıkları bulabilirsiniz.

Aracın Su / anti freez seviyesi

Almak istediğiniz arabanın su ve anti freez seviyesine göz atmanızda fayda var aracın belirlenen çizgisinin altındaysa sahibi arabaya pek iyi bakmamış olabilir.

Araç Tek Marşta Çalışıyor mu?

Aracın tek marşta çalışması çok önemlidir zira bir gün sizi yolda bırakabilir ve bu arabayı aldığınıza pişman olabilirsiniz.

Motor Soğuk İken

  1. Egzoz gazı mavi ise motor yağ yakıyor olabilir.
  2. Egzoz gazı siyah ise yakıt sisteminde veya ateşleme kısmında bir sorun olduğunu gösteriyor olabilir
  3. Egzoz gazı beyaz ve su buharı gibiyse silindirlere su geldiğinin yani araçta su kaçağının olduğunu gösterir / fakat ilk marşta birkaç damla su damlacığı normaldir.

Araç Dashboard kısmında devir saatine bakmak

Evet araç alacak iken alacağınız arabanın devir saati aracın rölanti yani boşta hareket etmiyor iken devir saati sabit durmuyor oynak bir biçimde duruyorsa bu bir çok sorunun göstergesi olabilir bu arabayı alacak iken bence bir bilene göstermenizi öneririm

Araç Sıcak iken egzoz sesi

alacağınız arabanın egzoz sesi motor sıcak iken pıtır pıtır yapmamalı yapıyorsa bir sorun olduğunun göstergesi olabilir

Ve Aracı Almadan Önce

kesinlikle bir ekspertize götürmekte fayda var bunu es geçmeyin 200 300 ₺ için binlerce liranız dan olmayın ve götürülecek ekspertizi satıcı seçmesin siz seçin.

Bir önceki yazımız olan WhatsApp'ta neden 'from Facebook' yazıyor? başlıklı makalemizde Facebook, FromFacebook ve Partner hakkında bilgiler verilmektedir.